Zamek w Międzyrzeczu

W IX wieku nasi przodkowie wybudowali u ujścia Paklicy do Obry gród.

Tablica z opisem

Stąd wzięła się nazwa Międzyrzecz czyli gród między rzekami. Najpierw mieszkańców chronił wał ziemny, nurt rzeki i bagna. Później z kamieni i cegły powstały mury.

Zamek w Międzyrzeczu


Były zaporą podczas wielokrotnych walk o zamek, nieraz spalony przetrwał zabory i okres międzywojenny. Po wojnie remontowany obecnie jest jedną z atrakcji miasta.

Muzeum w Międzyrzeczu
Muzeum w Międzyrzeczu
Aleja przy zamku

One thought on “Zamek w Międzyrzeczu

  1. Zamek otacza park, ktory jest ulubionym miejscem spacerow mieszkancow. Przylega do niego wybudowany na poczatku XVIII wieku budynek dawnego starostwa, w ktorym obecnie miesci sie Muzeum Ziemi Miedzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Patron placowki byl jej pierwszym kustoszem, do historii miasta przeszedl tez jako dzialacz spoleczny, artysta-malarz i zalozyciel muzeum. Uratowal przez grabieza i zniszczeniem wiele cennych zabytkow. Zgromadzil tez najwieksza w Polsce kolekcje portretow trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych zwiazanych z sarmackimi obrzedami pogrzebowymi, ktore sa obecnie wizytowka muzeum. Problemem placowki jest brak pieniedzy na remonty, a nawet na biezace utrzymanie. Dlatego od dwoch lat wladze powiatu zabiegaja, zeby wspolfinansowanie muzeum wzielo na swoje barki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *